- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(9PX2200IRT2UANZ)
Controls/Indicators
| Status Indicators | Multilingual graphical LCD display |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 40 dB |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Sealed |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9PX2200IRT2UANZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9PX 2200VA Rack/Tower UPS |
| Product Series | 9PX |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 25.02 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 605 mm |
| Depth | 440 mm |
| Product Color | Silver |
| Black |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity | 2.20 kVA/2.20 kW |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 176 V AC - 276 V AC |
| 100 V AC - 276 V AC | |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
Technical Information
| Application/Usage | Healthcare |
| University | |
| IT | |
| Medical | |
| Industrial Automation System | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| IEC 60320 C19 | |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| 2 x IEC 60320 C19 |
| SKU | 9PX2200IRT2UANZ |
| Barcode # | 743172081360 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 33.8000kg |
| Shipping Width | 0.580m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.780m |
| Shipping Cubic | 0.108576000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





