- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS Line Interactive 2200VA, Lithium-ion, Rack, 2U, 230V, 8x IEC C13 + 1x IEC C19, SmartConnect+SmartSlot, AVR, LCD
SKU: SMTL2200RMI2UC | Brand: APC Brand
Key Features
- 2200VA/1980W line interactive sine wave 2U rackmount UPS
- Ideal for small edge environment, back office, network infrastructure and IDF/MDF closets
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during the lifetime of UPS
- Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Serial Shutdown
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
The 2200VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions.
It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets.
It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions.
It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges.
The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
Sensors
Subscriptions
ERWPMON1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 1Y Plan,...
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
ERWPMON1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 3Y Plan,...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
ERWPMON1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Standard 5Y Plan,...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
ERWPLUS1-1Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 1Y Plan,...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
ERWPLUS1-3Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 3Y Plan,...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
ERWPLUS1-5Y-DIGI
Subscription, EcoStruxure IT SmartConnect, Advanced 5Y Plan,...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SMTL2200RMI2UC)
Specifications - SMTL2200RMI2UC
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Input protection type | Circuit breaker |
| Input voltage limits | 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1980 W |
| rated power in VA | 2200 VA |
| Output connection type | 8 IEC 60320 C13 1 IEC 60320 C19 |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Maximum configurable power in VA | 2200 VA |
| Maximum configurable power in W | 1980 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port SmartConnect port Available expansion slot |
| Surge energy rate | 739 J |
| Number of rack unit | 2U |
| Colour | Black with silver front bezel |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 683 mm |
| Net weight | 33.3 kg |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | Rack mounting brackets Rack mounting support rails Screw Washer USB cable Ethernet patch cable |
| Number of power module | 0 |
| Additional specification | Cloud-enabled monitoring |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | UK PSTI |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…7620 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 55 dB |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Battery graph comments | This graph is based on actual measured runtime data. All measurements were taken with new, fully charged batteries and a balanced resistive load (PF = 1.0). Actual runtimes may vary from the values of this graph. Actual runtimes are dependent on several v |
| Extended runtime | 0 |
| Battery recharge time | 2 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery design life | 8…10 year(s) |
| Battery charger power | 216 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 45.8 cm |
| Package 1 Width | 60 cm |
| Package 1 Length | 98 cm |
| Package 1 Weight | 41.5 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | SMTL2200RMI2UC |
| Barcode # | 731304643197 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 46.6000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





