- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR201)
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.82 kg |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 45U |
| Height | 2136 mm |
| Width | 513 mm |
| Depth | 376 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 340.91 kg |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminium |
Technical Information
| Application/Usage | Networking |
General Information
| Product Type | Rack Frame |
| Manufacturer Part Number | AR201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter Rack Frame |
| Product Line | NetShelter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | AR201 |
| Barcode # | 731304015574 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 13.6500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






