Don't pay: $2,204.55
$1,913.00
SAVE $291.55 (13%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ER6482)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Green Premium |
| REACH | |
| RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 68.40 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 24U |
| Height | 1198 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 800 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1199.75 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 599.65 kg |
| Rack Depth | 641.40 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Features | Leveling Feet |
| Lockable Door | |
| Key Lock | |
| Casters | |
| Lockable Side Panel | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | ER6482 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack Cabinet |
| Product Line | Easy Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | ER6482 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 73.8500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






