- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR2487)
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 143.50 kg |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 48U |
| Height | 2324.1 mm |
| Width | 800.1 mm |
| Depth | 1059.9 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1000.17 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 459.94 kg |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | AR2487 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SV 48U 800mm Wide x 1060mm Deep Enclosure with Sides Black |
| Product Line | NetShelter SV |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | AR2487 |
| Barcode # | 731304302087 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 164.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






