- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
SKU: SRT1000XLI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 1000VA/1000W double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit SRTRK4 or SRTRK3 sold separately)
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Add up to 10 external battery packs (SRT48BP) for extended runtime
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
This 1000VA on-line tower UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions.
It comes with 1x IEC 320 C14 input and 6x IEC 320 C13 outlets.
It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
The UPS is compatible with SRTRK4 (4-post) and SRTRK3 (2-post) rail kits sold separately.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
Mounting
Replacement battery
Sensors
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SRT1000XLI)
Specifications - SRT1000XLI
Overview
| Presentation | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input voltage limits | 100...275 V 40% load 176...275 V full load |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1000 W |
| rated power in VA | 1000 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 |
| Bypass type | Built-in bypass |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 1000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1000 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port |
| Surge energy rate | 432 J |
| Cable length | 1.8 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 85 mm |
| Depth | 505 mm |
| Net weight | 20.5 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Vertical |
| Provided equipment | CD with software Communication cable Documentation CD Installation guide Removable support feet USB cable Warranty card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC UK PSTI |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 50 dBA |
| Heat dissipation | 317 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 48 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC155 |
| Battery charger power | 97 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24.5 cm |
| Package 1 Width | 69 cm |
| Package 1 Length | 59.5 cm |
| Package 1 Weight | 32.58 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SRT1000XLI |
| Barcode # | 731304340270 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 29.6000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






