- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge 18 with 2 Year Warranty
SKU: RBC18 | Brand: APC Brand
Key Features
- 6V 9AH replaceable battery for APC Smart-UPS
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- lead-acid battery
Description
The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS.
This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS.
The APC RBC comes fully assembled and ready for use.
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(RBC18)
Specifications - RBC18
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Number of cables | 1 |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Reusable packaging Installation guide |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Stand alone battery stack |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 36 mm |
| Width | 302 mm |
| Depth | 102 mm |
| Net weight | 2.6 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Output
| Battery capacity | 9 Ah |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.1 cm |
| Package 1 Width | 39.4 cm |
| Package 1 Length | 21.1 cm |
| Package 1 Weight | 2.994 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | RBC18 |
| Barcode # | 731304014003 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.2800kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






