- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS Line Interactive, 24V 7Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty
SKU: APCRBC123 | Brand: APC Brand
Key Features
- 7Ah 24Vdc replaceable battery for APC Back-UPS and Smart-UPS Line Interactive
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
Description
This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive.
The 24V 7Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications.
The APCRBC123 battery comes with a 2-year repair or replaceable warranty.
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(APCRBC123)
Specifications - APCRBC123
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Installation guide Reusable packaging |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Height | 76 mm |
| Width | 152 mm |
| Depth | 203 mm |
| Net weight | 5.21 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Output
| Battery capacity | 7.0 Ah |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 14.600 cm |
| Package 1 Width | 23.400 cm |
| Package 1 Length | 27.500 cm |
| Package 1 Weight | 5.518 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 96 |
| Package 2 Height | 128.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 541.728 kg |
| SCC14 | 10731304284366 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | APCRBC123 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.0400kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.272m |
| Shipping Cubic | 0.008758000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






