- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYBATT)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 29.48 kg |
| Height | 149.9 mm |
| Width | 228.6 mm |
| Depth | 508 mm |
| Product Color | Beige |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 120 V DC |
| Battery Energy | 840 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | SYBATT |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYBATT |
| Product Name | Symmetra Battery Module |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SYBATT |
| Barcode # | 731304073642 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 31.3600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






