- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge, VRLA battery, 11Ah, 12VDC, 2-year warranty
SKU: RBC6 | Brand: APC Brand
Key Features
- 11Ah 12Vdc replaceable battery for APC Smart-UPS Line Interactive
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
Description
The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS.
This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS.
The APC RBC comes fully assembled and ready for use.
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(RBC6)
Specifications - RBC6
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Number of cables | 1 |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Reusable packaging Installation guide |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 94 mm |
| Width | 152 mm |
| Depth | 196 mm |
| Net weight | 7.68 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| USB compatible | No |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 29.700 cm |
| Package 1 Width | 19.800 cm |
| Package 1 Length | 59.500 cm |
| Package 1 Weight | 8.162 kg |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 30.000 cm |
| Package 2 Width | 40.000 cm |
| Package 2 Length | 60.000 cm |
| Package 2 Weight | 16.974 kg |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 8 |
| Package 3 Height | 45.000 cm |
| Package 3 Width | 80.000 cm |
| Package 3 Length | 120.000 cm |
| Package 3 Weight | 79.896 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | RBC6 |
| Barcode # | 731304003281 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 8.1300kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.016928000m3 |
Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






