- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS Line Interactive, 24V 9Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty
SKU: APCRBC124 | Brand: APC Brand
Key Features
- 9Ah 24Vdc replaceable battery for APC Back-UPS and Smart-UPS Line Interactive
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
Description
This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive.
The 24V 9Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications.
The APCRBC124 battery comes with a 2-year repair or replaceable warranty.
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(APCRBC124)
Specifications - APCRBC124
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Installation guide Reusable packaging |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Height | 76 mm |
| Width | 152 mm |
| Depth | 203 mm |
| Net weight | 5.6 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Output
| Battery capacity | 9.0 Ah |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 27.500 cm |
| Package 1 Width | 23.400 cm |
| Package 1 Length | 14.600 cm |
| Package 1 Weight | 5.828 kg |
| SCC14 | 10731304284380 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | APCRBC124 |
| Barcode # | 731304284383 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.5000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.270m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






