Don't pay: $724.00
$683.00
SAVE $41.00 (6%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Back-UPS Pro, Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
SKU: BR1500GI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- AVR corrects voltage variations to provide reliable power
- Data line protection ensures complete protection of your equipment from surges
- LCD display provides key UPS status at a glance with load and battery bar graphs
- Audible alarms provide notification of changing utility power and UPS power conditions
Description
This product is part of the Back-UPS Pro range.
This 1500VA battery backup UPS has 12 total outlets.
It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms.
Its dimensions are 30.1 x 11.2 x 38 cm and 12.7 kg.
The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
×
(BR1500GI)
Specifications - BR1500GI
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 60320 C13 |
| Switching current capacity | 10 A |
| Input voltage limits | 156...300 V adjustable 176...294 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 865 W |
| rated power in VA | 1500 VA |
| Output connection type | 5 IEC 60320 C13 5 IEC 60320 C13 surge 2 IEC Jumpers |
| USB Charging Port | None |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Maximum configurable power in VA | 1500 VA |
| Maximum configurable power in W | 865 W |
| Transfer time | 10 ms typical : 12 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery capacity | 9.0 Ah |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | USB port |
| Surge energy rate | 441 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 10% of IEEE surge let-through : zero clamping response time: instantaneous |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 301 mm |
| Width | 112 mm |
| Depth | 380 mm |
| Net weight | 12.7 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Back-UPS Pro |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | A-Tick C-Tick CE GOST Telepermit TÜV |
| Equipment protection policy | Lifetime : 200000 AUD Lifetime : 150000 euros Lifetime : 75000 GBP |
| Marking | GS Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Operating altitude | 0...30000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery graph comments | This graph is based on actual measured runtime data. All measurements were taken with new, fully charged batteries and a balanced resistive load (PF = 1.0). Actual runtimes may vary from the values of this graph. Actual runtimes are dependent on several v |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC124 |
| Battery charger power | 23 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 40.000 cm |
| Package 1 Width | 25.000 cm |
| Package 1 Length | 49.000 cm |
| Package 1 Weight | 14.000 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAM |
| Number of Units in Package 2 | 24 |
| Package 2 Height | 132.000 cm |
| Package 2 Width | 100.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 351.000 kg |
| SCC14 | 10731304268748 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | BR1500GI |
| Barcode # | 731304268741 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 14.0000kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.045864000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.apc.com/
1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






