- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS Line Interactive, 48V 10Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty
SKU: RBC43 | Brand: APC Brand
Key Features
- 10Ah 48Vdc replaceable battery for APC Smart-UPS Line Interactive
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
Description
This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive.
The 48V 10Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications.
The RBC43 battery comes with a 2-year repair or replaceable warranty.
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
UPS
SMT2200RMI2UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 2200VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT2200RMI2UNC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 2200VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT3000RMI2U
APC Smart-UPS, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 8...
SMT3000RMI2UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 8...
SMT3000RMI2UNC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 8...
(RBC43)
Specifications - RBC43
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Number of cables | 1 |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Metallic battery tray or enclosure Reusable packaging Installation guide |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Height | 76 mm |
| Width | 216 mm |
| Depth | 533 mm |
| Net weight | 19.09 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| USB compatible | No |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 22.900 cm |
| Package 1 Width | 76.800 cm |
| Package 1 Length | 39.400 cm |
| Package 1 Weight | 20.450 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Height | 80.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 257.160 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | RBC43 |
| Barcode # | 731304218463 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 21.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.760m |
| Shipping Cubic | 0.072960000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






