- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge #118 with 2 Year Warranty
SKU: APCRBC118 | Brand: APC Brand
Key Features
- 12V 5.0AH replaceable battery for APC Smart-UPS X External Battery Pack
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- lead-acid battery
Description
The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS.
This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS.
The APC RBC comes fully assembled and ready for use.
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
External Battery Pack
×
(APCRBC118)
Specifications - APCRBC118
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Installation guide Reusable packaging |
Batteries & Runtime
| Number of battery blocks per string | 10 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Battery voltage | 120 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Height | 76 mm |
| Width | 203 mm |
| Depth | 584 mm |
| Net weight | 22.27 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 22.8 cm |
| Package 1 Width | 39.3 cm |
| Package 1 Length | 76.1 cm |
| Package 1 Weight | 25.18 kg |
| SCC14 | 731304282686 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | APCRBC118 |
| Barcode # | 731304282686 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 24.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






