- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(APCRBC136)
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | APCRBC136 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge # 136 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.30 kg |
| Form Factor | Internal |
| Height | 107 mm |
| Width | 107 mm |
| Depth | 144 mm |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Battery Energy | 108 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| SKU | APCRBC136 |
| Barcode # | 731304293361 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.8900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






