- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit
SKU: SMX120RMBP2U | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Compatible with Smart-UPS SMX extended runtime models above 2kVA
- Supports combining up to 10 battery packs to UPS for extended runtime
- Predictable and consistent runtime performance
- Replacement battery is available
Description
This APC Smart-UPS battery pack connected with SMX Line Interactive UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages.
This 120Vdc SMX extendable runtime battery pack is compatible with above 2kVA SMX Smart-UPS extended runtime models.
The SMX battery pack offers easy plug-and-play installation onto an operating APC Smart-UPS X, ensuring power availability while runtime capacity is added.
The lead-acid battery pack has a 2-years warranty.
The Smart-UPS battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS X, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS.
The battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS.
Package Includes APC SMX120RMBP2U External Battery Pack, installation guide, and rack-mounting brackets.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Mounting
Replacement battery
(SMX120RMBP2U)
Specifications - SMX120RMBP2U
Overview
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Product or component type | External battery pack |
| Number of rack unit | 2U |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Battery Systems |
Batteries & Runtime
| Number of battery blocks per string | 10 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Battery voltage | 120 V |
| Replacement battery | APCRBC118 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 667 mm |
| Net weight | 56.36 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| USB compatible | No |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24.500 cm |
| Package 1 Width | 60.000 cm |
| Package 1 Length | 86.000 cm |
| Package 1 Weight | 64.000 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 90.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 140.000 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SMX120RMBP2U |
| Barcode # | 731304295839 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 66.0000kg |
| Shipping Width | 0.570m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.870m |
| Shipping Cubic | 0.119016000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00






