- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
SKU: SC450RMI1U | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 450VA/280W line-interactive pure sine wave 1U rackmount UPS battery backup
- Ideal for networking equipment and POS devices, entry-level applications
- Input- IEC C14, Output- 4x IEC C13
- Automatic Voltage Regulation (AVR) corrects utility voltage
- Peace of mind with 2-year UPS warranty
Description
This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime.
This 450VA/280W line-interactive UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions.
The 1U rackmount SC features network grade protection, live swappable batteries, and built-in data line protection.
It comes with IEC 320 C14 input, 4x IEC 320 C13 outlets and 2x IEC jumpers.
The UPS has a 2-year warranty.
Its dimensions are 383mm (depth) x 44mm (height) x 432mm (width) and weighs 10.18kg.
Ideal for networking equipment and POS devices.
It conforms to C-Tick, CE, EAC, GOST, TISI, and VDE.
Designed for small and medium businesses looking to protect networking equipment and point-of-sale (POS) devices from power disturbances and outages.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Interface connections
940-0020
Cable, UPS Communications Simple Signalling
940-0024
Cable, UPS Communications Smart Signalling
AP940-0625A
Cable, UPS Communications Smart Signalling (6'/2m - DB-9 to ...
AP940-1525A
Cable, UPS Communications Smart Signalling (15' / 4.5m - DB-...
AP9804
Cable, UPS Communications Smart Signalling (15' / 4.5m - DB-...
AP9815
Cable, Extension Cable for use w/ UPS communications cable 1...
AP98275
Cable, UPS Signaling for IBM AS/400 and IBMi (IBM Power Syst...
PDU
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
Racks
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
AR3155
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR3155SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
AR3157
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H ...
AR3157SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Shock Packagi...
AR3200
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, Colocation, 42U, B...
AR3300
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
Replacement battery
(SC450RMI1U)
Specifications - SC450RMI1U
Overview
| Presentation | APC Smart-UPS SC is ideal for small and medium businesses looking to protect networking equipment and point-of-sale (POS) devices from power disturbances and outages. The Smart-UPS SC features network grade protection, hot swap batteries, and built-in data line protection for worry free uninterruptible power protection for increased availability. Built on the same standards as the award-winning Smart-UPS, Smart-UPS SC provides the basic features and manageability needed to protect entry-level applications |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 320 C14 |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 195...265 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 280 W |
| rated power in VA | 450 VA |
| Output connection type | 4 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers |
| Harmonic distortion | Less than 5 % at full load |
| Maximum configurable power in VA | 450 VA |
| Maximum configurable power in W | 280 W |
| Transfer time | 4 ms typical : 8 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Output frequency | 47...53 Hz for 50 Hz nominal sync to mains 57...63 Hz for 60 Hz nominal sync to mains |
Complementary
| Battery capacity | 9.0 Ah |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Optional |
| Free slots | 0 |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port |
| Data line protection | RJ11 2-Way Modem/Fax/DSL splitter with protection (four wire dual line) |
| Surge energy rate | 320 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.7% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 1U |
| Colour | Grey |
| Height | 44 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 383 mm |
| Net weight | 10.18 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| Provided equipment | User manual Rack mounting brackets Smart UPS signalling RS-232 cable CD with software |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Entry level |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE EAC GOST TISI VDE |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 38 dBA |
| Heat dissipation | 38 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 5 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | RBC18 |
| Battery charger power | 22 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 16.400 cm |
| Package 1 Width | 47.600 cm |
| Package 1 Length | 58.900 cm |
| Package 1 Weight | 11.730 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAM |
| Number of Units in Package 2 | 32 |
| Package 2 Height | 143.800 cm |
| Package 2 Width | 100.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 403.200 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SC450RMI1U |
| Barcode # | 731304222712 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 13.1000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.600m |
| Shipping Cubic | 0.045000000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






