Don't pay: $6,113.64
$5,287.00
SAVE $826.64 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR3200)
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | AR3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack Cabinet |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 140.70 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Units Per Pallet | 1 |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 42U |
| Height | 1991 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Rail Material Gauge | 14 |
| Door Material Gauge | 18 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1363.64 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1022.73 kg |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Features | Lockable Door |
| Cable Management | |
| Adjustable Leveling Feet | |
| Casters | |
| Perforated Door | |
| Adjustable Mounting Rails | |
| Removable Side Panel |
| SKU | AR3200 |
| Barcode # | 731304284130 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 193.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






