- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Easy UPS 1 Ph Line Interactive, 2000VA, Tower, 230V, 6 IEC C13 outlets, AVR, Dry Contact, LCD, Without Network Card support
SKU: SMV2000CAI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 2000VA/1400W line interactive pure sine wave tower UPS
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
- Easy-to-read LCD interface for detailed and accurate information on UPS status
- USB and serial ports for UPS management
Description
This APC Single phase Easy UPS is designed for essential power protection needs of small to medium businesses even in the most unstable power conditions.
This 2000VA line interactive tower UPS provides pure sine wave power to handle a wide voltage range and inconsistent power conditions.
The plug and play SMV comes with IEC 320 C14 input connection and 6x IEC 320 C13 outlets.
The line interactive UPS supports communication interfaces like the USB port and RS-232 for monitoring and management.
The UPS has an intelligent card slot for an optional network management card (APV9602) that enables network-based UPS monitoring and management.
The Easy UPS and built-in lead-acid battery are covered by a 2-year warranty.
Ideal for business PC/workstations, small offices, server rooms, audio/video systems, and retail point-of-sale.
The UPS is compatible with the replacement battery APCRBCV208.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
(SMV2000CAI)
Specifications - SMV2000CAI
Overview
| Presentation | Easy UPS provides power protection for unstable power conditions, ensuring consistent and reliable connectivity at the most critical moments. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input voltage limits | 165...295 V |
| Network frequency | 45...65 Hz +/- 1 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 1400 W |
| rated power in VA | 2000 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Maximum configurable power in VA | 2000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1400 W |
| Transfer time | 2-6 ms typical : 12 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 1 Hz unsynchronised |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port |
| Surge energy rate | 125 J |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 240 mm |
| Width | 180 mm |
| Depth | 455 mm |
| Net weight | 23.5 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| Provided equipment | Documentation CD User manual USB cable |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Easy UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE UKCA EAC |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -10…40 °C |
| Storage altitude | 0…15000 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Operating altitude | 0...3000 m |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 48 V |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBCV208 |
| Battery charger power | 75 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 41.05 cm |
| Package 1 Width | 32.6 cm |
| Package 1 Length | 60.1 cm |
| Package 1 Weight | 26.9 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SMV2000CAI |
| Barcode # | 731304346548 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 23.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






