- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(940-0020)
Miscellaneous
| Additional Information |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | 940-0020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | UPS Simple Signaling Cable |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 453.6 g |
| Product Color | Grey |
Technical Information
| Cable Length | 1.83 m |
| Conductor | Copper |
| Cable Type | Serial |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| SKU | 940-0020 |
| Barcode # | 731304001201 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






