- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDDVIMM150CM HDMI® to DVI-D cable comes in a non-standard 1.5 meter / 5 foot cable length allowing for a convenient connection distance and enabling you to position your DVI-D or HDMI-enabled devices as needed.
This bi-directional cable enables you to connect a DVI-D video card (or other DVI-D output device) to a display that incorporates HDMI technology, or enables you to connect an HDMI-enabled output to a DVI-D capable display.
A valuable addition to any digital signage, multimedia or home theater application, this high-performance cable is designed to provide the best quality picture available through either HDMI technology or DVI digital connections.
This durably constructed HDMI/DVI-D adapter cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(HDDVIMM150CM)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Gold | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - HDMI (19 pin) Male | |
| Connector B | 1 - DVI-D (19 pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 4.9 ft [1.5 m] | |
| Color | Black | |
| Connector Style | Straight | |
| Product Height | 0.6 in [1.5 cm] | |
| Product Length | 4.9 ft [1.5 m] | |
| Product Width | 1.6 in [40 mm] | |
| Weight of Product | 4.8 oz [137 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.4 in [10 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 5.1 oz [145 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M | |
| SKU | HDDVIMM150CM |
| Barcode # | 65030854238 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.000396000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





