Don't pay: $159.00
$97.00
SAVE $62.00 (39%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP 2.2 compliant_x000D_
Superior video quality – up to 4K (4096 x 2160 @30Hz)_x000D_
Gold-plated connectors for reliable transmissions_x000D_
Available in lengths from 1 to 20 m_x000D_
_x000D_
Max. Video Resolution 4960x2160@30Hz_x000D_
Physical Properties_x000D_
Cable Length 20M_x000D_
Cable Color Black_x000D_
Cable Outer Dimension 10.0 ± 0.20mm_x000D_
Conductor Gauge 26AWG_x000D_
Conductor Material Tinned Copper_x000D_
Connector Plating Gold_x000D_
Connector Type HDMI (19pin) Male to Male_x000D_
Cable Shield Type Aluminum Foil_x000D_
Cable Jacket Type PVC_x000D_
Environmental_x000D_
Operating Temperature 80℃_x000D_
Rating UL VW-1 (Flame rate), CSA_x000D_
Note For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format.
(2L-7D20H)
ATEN 2L-7D20H High Speed HDMI Cable with Ethernet - up to 4K UHD at 30Hz - 20m - HDMI (3D, Deep Color, 4K) and HDCP 2.2 Compatible - Video Resolution Up to 4096x2160 @30Hz - Connector Type: HDMI (19pin) Male to Male - Conductor Material: Tinned Copper - Connector Plating: Gold - Cable Shield Type: Aluminium Foil - Cable Jacket Type: PVC - 20.0m
| SKU | 2L-7D20H |
| Barcode # | 672792005282 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.3300kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.000020000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





