- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDMIPNLFM3 3ft High Speed HDMI® Cable for Panel Mount features an HDMI male connector on one end, and an HDMI panel mount (female) molded connector on the other, providing a well-secured, easy to access HDMI connection on any machine port or faceplate.
Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(HDMIPNLFM3)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Fire Rating | CMG Rated (General Purpose) | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - HDMI (19 pin) Female | |
| Connector B | 1 - HDMI (19 pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 3 ft [0.9 m] | |
| Cable OD | 0.3 in [6.5 mm] | |
| Color | Black | |
| Product Length | 3 ft [0.9 m] | |
| Weight of Product | 3 oz [86 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.5 in [13 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 3.4 oz [95 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 3 ft Standard HDMI¨ Cable for Panel Mount - F/M | |
| SKU | HDMIPNLFM3 |
| Barcode # | 65030837033 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





