- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 5S550AU 550VA / 330W Line Interactive Tower UPS
(5S550AU)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Management
| Battery Management | Automatic Battery Test, Deep-Discharge Protection, Cold-Start Capable, Replaceable Batteries |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 550 VA/330 W |
| Output Current | 10 A |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5S550AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5S 550VA Tower UPS |
| Product Series | 5S |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.96 kg |
| Form Factor | Tower |
| Under Monitor | |
| Height | 250 mm |
| Width | 87 mm |
| Depth | 260 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-45 |
| RJ-11 | |
| Protection Type | Over Voltage |
| Brownout | |
| Sag | |
| Surge | |
| Power Failure | |
| Plug/Connector Type | Aust. 10A |
| SKU | 5S550AU |
| Barcode # | 743172436276 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 5.9300kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.016896000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





