- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Rackmount 2U, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit
SKU: SRT1000RMXLI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 1000VA/1000W double-conversion on-line pure sine wave 2U rackmount UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Add up to 10 external battery packs (SRT48RMBP) for extended runtime
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
This 1000VA on-line 2U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions.
It comes with IEC 320 C14, BS1363A British and Schuko CEE 7/EU1-16P inputs, and 6x IEC 320 C13 outlets.
It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
Mounting
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7152B
In-Line Current Meter, 16A, 230V, IEC309-16A, 2P+G
AP7155B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A, 2P+G
AP7175B
In-Line Current Meter, 32A, 230V, IEC309-32A 3-PH, 3P+N+G
Racks
ER6482
APC Easy Rack, 24U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6822
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6812
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6802
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
SBP16KRMI4U
APC Service Bypass Panel- 230V; 100A; MBB; Hardwire input; (...
SBP3000RMI
APC SERVICE BYPASS PDU, 230V 16AMP W/ (6) IEC C13 AND (1) C1...
SBP5000RMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V, 32A, BBM, IEC320 C20/HW inpu...
SBP6KRMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V; 32A; MBB; Hardwire input; (4...
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SRT1000RMXLI)
Specifications - SRT1000RMXLI
Overview
| Presentation | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V |
| Input Connection Type | BS1363A British IEC 60320 C14 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Input voltage limits | 176...275 V full load 100...275 V 40% load |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1000 W |
| rated power in VA | 1000 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 |
| Bypass type | Built-in bypass |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 1000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1000 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 0 |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port |
| Surge energy rate | 432 J |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 1.8 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 505 mm |
| Net weight | 21 kg |
| Mounting location | Rack |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Vertical |
| Provided equipment | CD with software Communication cable Documentation CD Installation guide Rack mounting hardware Rack mounting brackets Rack mounting support rails USB cable Warranty card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC UK PSTI |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 50 dBA |
| Heat dissipation | 317 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 48 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 1 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC155 |
| Battery charger power | 97 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24.6 cm |
| Package 1 Width | 74.9 cm |
| Package 1 Length | 59.4 cm |
| Package 1 Weight | 29.600 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 90.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 71.252 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SRT1000RMXLI |
| Barcode # | 731304340256 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 29.6000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






