- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Tower, 230V, 8x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
SKU: SRT3000XLI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 3kVA/2.7kW double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit SRTRK4 or SRTRK3 sold separately)
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Add up to 10 external battery packs (SRT96RMBP) for extended runtime
Description
This product is part of the Smart-UPS On-Line range that provides high density, true double-conversion on-line power protection.
This 3000VA/2700W On-line pure sine wave UPS provides scalable runtime while minimizing maintenance.
The 2U rack/tower convertible SRT is external battery compatible for more runtime during prolonged outages.
The UPS has an optional Network Management Card for network-based monitoring and PowerChute Business Edition for unattended shutdown.
It comes with BS1363A British, IEC 60320 C20, and Schuko CEE 7/EU1-16P inputs, 8x IEC 320 C13/60320 C13 and 2x IEC 320 C19/60320 C19 outlets, and 2x IEC jumpers.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Its dimensions are 635mm (depth) x 432mm (height) x 85mm (width) and weighs 31.30kg.
Ideal for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications.
It conforms to CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, and VDE.
Designed for IT professionals or network administrators providing wide input voltage window, tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
Mounting
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7552
Rack PDU,Basic, Zero U, 16A, 230V, (20) C13 & (4) C19 , IEC ...
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8459WW
Rack PDU 2G, Metered-by-Outlet, ZeroU, 16A, 100-240V, (21) C...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SRT3000XLI)
Specifications - SRT3000XLI
Overview
| Presentation | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Input voltage limits | 100...275 V adjustable (half load) |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 2700 W |
| rated power in VA | 3000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 60320 C13 2 IEC Jumpers 2 IEC 60320 C19 |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2700 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Additional information | Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port |
| Surge energy rate | 340 J |
| Cable length | 2.4 m |
| Number of cables | 3 |
| Colour | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 85 mm |
| Depth | 635 mm |
| Net weight | 31.3 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Vertical |
| Provided equipment | CD with software Country-specific detachable power cord Documentation CD Installation guide Removable support feet USB cable Warranty card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC RCM VDE UK PSTI |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 703 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 96 V |
| Extended runtime | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC152 |
| Battery charger power | 168 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 40 cm |
| Package 1 Width | 80 cm |
| Package 1 Length | 120 cm |
| Package 1 Weight | 48.638 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SRT3000XLI |
| Barcode # | 731304317678 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 36.7400kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.880m |
| Shipping Cubic | 0.132000000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.apc.com/
1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






