- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 1500VA, Rack/tower convertible 2U, 230V, 8x C13 IEC, Network card, Extended runtime
SKU: SMX1500RMI2UNC | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 1440VA/1200W line interactive pure sine wave 2U rack/tower UPS (rail kit included)
- Add up to 5 external battery packs (SMX48RMBP2U)
- Preinstalled NMC for network-based UPS monitoring & management
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
Description
This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime.
This 1500VA/1200W premium and reliable line-interactive UPS provides pure sine wave and scalable runtime for critical applications.
The 2U rack/tower convertible SMX has a preinstalled Network Management Card in the Smart Slot for UPS network-based monitoring and management.
PowerChute network shutdown provides graceful, unattended shutdown. The UPS has extendable batteries (up to 10) for more runtime during prolonged outages.
It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 outlets, and 2x IEC jumper cables.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Its dimensions are 490mm (depth) x 89mm (height) x 432mm (width) and weighs 24.82kg.
Ideal for server rooms, network closets, business VoIP, data storage, and network-attached storage (NAS) and small datacenters.
It conforms to C-Tick, CE, VDE, and EAC, EN/IEC 62040-1/62040-2.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
Racks
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
AR201
NetShelter 2 Post Rack 45U #12-24 Threaded Holes Black
AR3155
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR3155SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
AR3157
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H ...
AR3157SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Shock Packagi...
AR3200
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, Colocation, 42U, B...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
SmartSlot
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
(SMX1500RMI2UNC)
Specifications - SMX1500RMI2UNC
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 320 C14 |
| Switching current capacity | 10 A |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 1200 W |
| rated power in VA | 1500 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 1500 VA |
| Maximum configurable power in W | 1200 W |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 0 |
| Preinstalled device | Network management card 3 with environmental monitoring |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port Pre-installed network management card 3 |
| Surge energy rate | 645 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 5% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 1.8 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 490 mm |
| Net weight | 24.82 kg |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD Installation guide Rack mounting support rails Removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Network card pre-installed |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE VDE EAC UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 40 dBA |
| Heat dissipation | 133 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC115 |
| Battery charger power | 103 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24.6 cm |
| Package 1 Width | 58.9 cm |
| Package 1 Length | 62 cm |
| Package 1 Weight | 30 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAL |
| Number of Units in Package 2 | 16 |
| Package 2 Height | 135 cm |
| Package 2 Width | 100 cm |
| Package 2 Length | 120 cm |
| Package 2 Weight | 514.88 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SMX1500RMI2UNC |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 32.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.620m |
| Shipping Cubic | 0.096720000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






