- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 3kVA, Rack/tower convertible 4U, 208V-230V, 8x C13+2x C19 IEC, Network card, Extended runtime
SKU: SMX3000HVNC | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 3kVA/2700W line interactive pure sine wave 4U rack/tower UPS (rail kit AP9625 sold separately)
- User-selectable high voltage setting of 200V-240V
- Add up to 10 external battery packs (SMX120BP)
- Short depth UPS provides extra space for cable management
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
Description
Protect servers, switches, networking devices, and point-of-sale equipment with the APC Smart-UPS X 3000VA.
APC Smart-UPS provide backup battery power during power outages and continuously safeguard devices from fluctuating power conditions and surges.
With premium protection and simplified management, the 3000VA UPS ensures consistent and reliable connectivity at the most critical moments.
With 12 outlets with 2 switched outlet groups and a compatibility with external battery packs, this server UPS provides uninterrupted and scalable battery power to connected electronics.
Connect to 10 of the SMX120BP external battery packs to increase the amount of time the UPS can provide battery power to devices (battery packs sold separately).
Use the intuitive LCD interface and PowerChute software to configure settings and monitor usage.
A SmartSlot in the back of the UPS offers the option to add a network management card to remotely manage the UPS over the network (network cards sold separately).
The SMX3000HVNC converts from a tower or stand-alone UPS to a rack mount UPS, offering flexibility in various installations.
Package contains UPS, CD with software, Rack mounting support rails, Smart UPS signalling RS-232 cable, Temperature probe, User manual, Web/SNMP management card
This 3000watt ups offers an grreen mode to ensure you are operating at the highest level of efficiency while it’s smart battery management maximizes performance.
Automatic Voltage Regulation (AVR) adjusts voltages ensuring reliable power while preserving battery life.
Predictive battery management provides an estimated date of when battery replacement is recommended. Batteries are user-replaceable.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
AP8704S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Blue
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
AP8706S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Red
AP8706S-WWX591
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Blue
Racks
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
NBRK0750
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 7...
AR8442
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, Cab...
AR8136BLK200
1U 19" Black Modular Toolless Airflow Management Blanking Pa...
AR3155
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR7580A
APC NetShelter Cable Manager, for 42U- 750W NetShelter SX, V...
AR3155SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
SmartSlot
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
(SMX3000HVNC)
Specifications - SMX3000HVNC
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 208 V AC 230 V AC |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | BS1363A British IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Input voltage limits | 140...280 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 208 V 220 V 240 V |
| Rated power in W | 2700 W |
| rated power in VA | 3000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers 2 IEC 320 C19 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2700 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 0 |
| Preinstalled device | Network management card 3 with environmental monitoring |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays |
| UPS connectivity | Serial port USB port Pre-installed network management card 3 |
| Surge energy rate | 645 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 4U |
| Cable length | 2.4 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Net weight | 38.64 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 1 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Rack mounting support rails Smart UPS signalling RS-232 cable Temperature probe User manual Web/SNMP management card |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Network card pre-installed |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE CSA EAC GOST IRAM VDE UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 184 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC143 |
| Battery charger power | 245 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 33 cm |
| Package 1 Width | 58.6 cm |
| Package 1 Length | 63.3 cm |
| Package 1 Weight | 47.73 kg |
| Pallet unit layers | 2 |
| Pallet layers | 4 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 36 UPS|24 Battery |
| SKU | SMX3000HVNC |
| Barcode # | 731304292623 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 63.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.630m |
| Shipping Cubic | 0.118944000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






