- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U
SKU: SMX120BP | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack
- 120V 1200VAh Battery voltage and capacity
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
Description
Easily connect this external battery pack to an existing APC Smart-UPS X to instantly increase the amount of battery runtime to connected devices during a power outage.
Please refer to your APC Smart-UPS X manual to confirm compatibility with this external battery back.
The battery pack offers easy plug-and-play installation onto an operating APC Smart-UPS, ensuring power availability while runtime capacity is added.
Through the APC Smart-UPS’ intelligent battery management and precision charging, the battery pack maintains the UPS system’s performance, reliability, and useful life.
The APC battery pack provides scalable runtime to the APC Smart-UPS X, allowing multiple battery packs to be quickly added if the need arises.
The battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS.
Package Includes APC SMX120BP External Battery Pack, installation guide, and rack-mounting brackets.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
(SMX120BP)
Specifications - SMX120BP
Overview
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Product or component type | External battery pack |
| Number of rack unit | 4U |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Battery Systems |
Batteries & Runtime
| Number of battery blocks per string | 10 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Battery voltage | 120 V |
| Replacement battery | APCRBC143 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Net weight | 60.91 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 33 cm |
| Package 1 Width | 58.6 cm |
| Package 1 Length | 63.3 cm |
| Package 1 Weight | 65.45 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SMX120BP |
| Barcode # | 731304292562 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 45.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.630m |
| Shipping Cubic | 0.122661000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00






