$113.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
IN STOCK
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Direct attach cable with auto link optimization for seamless 1G SFP, 10G SFP+, and 25G SFP28 interconnects between UniFi devices.
Supported data rates: 25 / 10 / 1 Gbps
Compatible with SFP28, SFP+, and SFP interfaces
Auto-optimization of link speed and stability when used to interconnect UniFi devices
Cable length: 0.15 to 30 m
(UACC-Uplink-SFP28-3M)
Technical Specification
| Connector type | SFP28 to SFP28 |
| Cable length | 0.15 / 3 / 30 m (0.5 / 9.8 / 98.4 ft) |
| Cable jacket | PVC |
| Jacket OD | 0.15 m: 4.5 mm 3 / 30 m: 3 mm |
| Min. bend radius | 20 mm |
| Supported data rates | 25 / 10 Gbps |
| Jacket color | White |
| Ambient operating temperature | 0 to 70° C (32 to 158° F) |
| SKU | UACC-Uplink-SFP28-3M |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






