Don't pay: $473.00
$224.00
SAVE $249.00 (53%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DCS-F4608EK Vigilance 8-Megapixel H.265 Outdoor Dome Camera
DCS-F4608EK
Surveillance - IP Cameras
Features
High-definition professional surveillance and security solution, suitable for small, medium, and large enterprises.
- 1/2.7" 8 Megapixel progressive CMOS sensor
- Resolution of up to 3840 × 2160 at 30 fps
- H.265, H.264 and MJPEG codec support
- True WDR (Wide Dynamic Range)
- Image Enhancement with WB, HLC, BLC, DNR, Defog, 2D/3D noise reduction
- AI with motion, human and vehicle detection
- Intrusion, Tripwire, Loitering, Wrong-way, Illegal Parking Detection. People Counting.
- Built-in IR LED illuminator with a 30 m range
- IP67 water-resistant and dust-tight housing with an operating temperature range of -40 to 60 °C
- Vandal Proof with IK10 rating
- MicroSD card slot for local recording
- ONVIF Profile S Compliant
- Built-in PoE Support
Technical Details
| Model: | DCS-F4608EK |
|---|---|
| Platform: | PoE Network Camera |
| Classification: | Dome |
| Resolution: | 3840 x 2160 |
| Environment: | Outdoor |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Night Vision Range: | up to 30 meters |
| Weatherproof: | Yes |
| Digital Noise Reduction: | Yes |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Lens Specification: | Built-in f2.8 mm |
| Electronic Shutter: | 1/5 - 1/20,000s (Auto/Manual) |
| Minimum Illumination (B&W): | 0 lux @(IR LED ON) |
| Minimum Illumination (Colour): | 0.01 lux @(F1.6, AGC ON) |
| Video Compression: | H.265, H.264, MJPEG |
| Multi-Streaming: | Single |
| Card Slots: | Built-in SD Card Slot |
| Alarm Trigger: | Specified Target Types (human and vehicle) |
| Operating Temperature: | -40 to 60 °C |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 110 x 110 Ć— 85 mm |
| Weight (Kg): | 0.47 kg |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DCS-F4608EK)
Technical Details
| Model: | DCS-F4608EK |
|---|---|
| Platform: | PoE Network Camera |
| Classification: | Dome |
| Resolution: | 3840 x 2160 |
| Environment: | Outdoor |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Night Vision Range: | up to 30 meters |
| Weatherproof: | Yes |
| Digital Noise Reduction: | Yes |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Lens Specification: | Built-in f2.8 mm |
| Electronic Shutter: | 1/5 - 1/20,000s (Auto/Manual) |
| Minimum Illumination (B&W): | 0 lux @(IR LED ON) |
| Minimum Illumination (Colour): | 0.01 lux @(F1.6, AGC ON) |
| Video Compression: | H.265, H.264, MJPEG |
| Multi-Streaming: | Single |
| Card Slots: | Built-in SD Card Slot |
| Alarm Trigger: | Specified Target Types (human and vehicle) |
| Operating Temperature: | -40 to 60 °C |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 110 x 110 Ć— 85 mm |
| Weight (Kg): | 0.47 kg |
| SKU | DCS-F4608EK |
| Barcode # | 790069202346 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






