Don't pay: $199.00
$181.00
SAVE $18.00 (9%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
12V power supply with optional SLA backup battery support, compatible with the UniFi Retrofit Hub.

(UACC-Retrofit-PSU-12V)
Mechanical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 127 x 76 x 35 mm (5 x 3 x 1.4") |
| Weight | 350 g (12.3 oz) |
Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Power Method | 100—240V AC, 50/60 Hz, 12V SLA battery |
| SLA Backup Battery | Voltage: 12V, Charging current: 0.5A |
| Wiring Connection | (1) AC input (1) DC output (For Retrofit Hub) (1) DC input/output (For Battery) |
| Max. Power Consumption | 80W |
| Efficiency | 85% |
| Output Rating | 12V DC, 5A |
| LEDs | (3) Status |
| Ambient Operating Temperature | -10 to 40° C (14 to 104° F) |
| Ambient Storage Temperature | -40 to 70° C (-40 to 158° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| SKU | UACC-Retrofit-PSU-12V |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





