$390.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
IN STOCK
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
5 GHz point-to-multipoint access point that wirelessly bridges 40+ Device Bridge Pro clients at 5+ km distances.

.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
(UDB-Pro-Sector)
| Category | Specification |
|---|---|
| Dimensions | 360.9 x 129.6 x 71.4 mm (14.2 x 5.1 x 2.8”) |
| WiFi Standard | WiFi 5 (802.11ac) |
| Spatial Streams | 2 |
| Coverage Area | 5 km (3.1 mi) |
| Mounting Locations | Pole |
| Weatherproofing | IPX6 |
| Power Method | PoE |
| Performance | |
| MIMO (5 GHz) | 2x2 |
| Max. Data Rate (5 GHz) | 400 Mbps (BW40) |
| Antenna Gain (5 GHz) | 17 dBi |
| Max. TX Power (5 GHz) | 25 dBm |
| Max. Conducted TX Power | 25 dBm (Combined) |
| Supported Data Rates | |
| 802.11a | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 300 Mbps (MCS0 - MCS15, HT 20/40) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 400 Mbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2, VHT 20/40) |
| Wireless Security | WPA2 AES (Always On) |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 6W |
| Supported Voltage Range | 42.5—57V DC |
| Networking Interface | (1) GbE RJ45 port |
| Antennas | Internal |
| Management | Ethernet, WiFi |
| Wind Loading | 128.2N at 200 km/h |
| Weight | Device: 782 g (1.7 lb) With mount: 835 g (1.8 lb) |
| Mount Material | UV-stabilized polycarbonate, stainless steel |
| Enclosure Material | UV-stabilized polycarbonate |
| Pole Mount Diameter | 0.9—2.4" (24—60 mm) |
| Button | (1) Factory-reset |
| LEDs | System: Power, Ethernet |
| Channel Bandwidth | 20/40 MHz |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Operating Frequency | |
| US/CA | U-NII-1: 5150 - 5250 MHz U-NII-2A: 5250 - 5350 MHz U-NII-2C: 5470 - 5725 MHz U-NII-3: 5725 - 5850 MHz |
| Worldwide | 5150 - 5875 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -40 to 60° C (-40 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% non-condensing |
| SKU | UDB-Pro-Sector |
| Barcode # | 810084698037 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





