- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Now with 802.11ac support, a Gigabit Ethernet port and a selectable wireless band (2.4GHz or 5GHz, up to 80 MHz wide channel). The new Gigabit port will help you utilize the full benefit of 802.11ac high speed wireless.
The Metal 52 ac supports 2.4GHz, 5GHz and all the legacy wireless modes as well (802.11 b/g/n for 2.4GHz and 802.11 a/n/ac for 5GHz).
Fully sealed, industrial design metal case, powered by RouterBOARD and RouterOS. The Metal comes with an AP software license, so you can attach your favorite antenna to use it as an AP, to make wireless point-to-point links or as a CPE - whatever you prefer! The Metal 52 ac includes a Dual Band 2.4/5 GHz Omni directional antenna (6 dBi 2.4 GHz, 8 dBi 5 GHz), so you can use the unit right out of the box, or use your own antenna.
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 11 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
Wireless specifications
| Details | |
|---|---|
| Wireless 2.4 GHz/5 GHz Max data rate | 433 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz/5 GHz number of chains | 1 |
| Wireless 2.4 GHz/5 GHz standards | 802.11a/n/ac, 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz/5 GHz | 6 |
| Wireless 2.4 GHz/5 GHz chip model | QCA9889 |
| Wireless 2.4 GHz/5 GHz generation | Wi-Fi 5 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP55 |
Wireless specifications
| 5 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|---|---|
| 6MBit/s | 31 | -93 |
| 54MBit/s | 27 | -78 |
| MCS0 | 30 | -93 |
| MCS7 | 26 | -74 |
| MCS9 | 22 | -69 |
| 2.4 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
| 1MBit/s | 31 | -97 |
| 11MBit/s | 31 | -91 |
| 6MBit/s | 31 | -93 |
| 54MBit/s | 28 | -77 |
| MCS0 | 31 | -93 |
| MCS7 | 27 | -72 |
RBMetalg-52SHPacn-US is the new, completely waterproof, rugged, and super high powered Access Point, CPE or a Point-to-Point device. Fully sealed, industrial design metal case, powered by RouterBOARD and RouterOS. 1300mW of output power - to reach the last mile, in any conditions. It has a built-in N-male connector, and pole attachment points, so you can attach it to an antenna directly, or use a standard antenna cable. LED signal indicators make it easy to install and align. It has a built-in N-male connector, so you can attach it to an antenna directly, or use a standard antenna cable. LED signal indicators make it easy to install and align. Product Includes:(1) 24V 0.8A Power adapter(2) Mounting loops(1) Gigabit PoE injector(1) Angled N connector(2) Metal rIngs(1) Dual Band 2.4/5Ghz omni directional antenna (6dBi 2.4GHz / 8dBi 5Ghz)(1) MikroTik Metal 52 802.11ac Gigabit Dual Band Access Point US Product Specifications:• CPU: 720MHz network processor• Memory: 64MB• LAN ports: 1 x 10/100Mbs Fast Ethernet port with Auto-MDI/X, L2MTU frame size up to 2030• Operating Frequency: 5GHz: 5150 - 5250 MHz, 5725 - 5835 MHz; 2.4GHz: 2412-2462 MHz• Wireless: 802.11b/g/n/ac• Operating System: RouterOS Level 4
(RBMetalG-52SHPacn)
| Details | |
|---|---|
| Product code | RBMetalG-52SHPacn |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9556 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 720 MHz |
| Dimensions | 215x60x38mm |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| SKU | RBMetalG-52SHPacn |
| Barcode # | 4752224004338 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






