- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DAP-X3060OU, Nuclias Connect AX3000 Wi-Fi 6 Outdoor PoE Access Point
DAP-X3060OU
Network - Wireless Access Point & Bridge
Features
The DAP-X3060OU delivers high performance Wi-Fi 6 speeds, enhanced capacity, interference-free coverage, and simple management via Nuclias Connect
- Wi-Fi 6 AX3000, up to 3.0 Gbps
- 1 x 2.5 Gigabit Ethernet LAN
- 2x2.4GHz +2x5GHz internal antennas, MU-MIMO with beamforming
- IP68 water, dust-proof, weather-resistant housing (-30 to 60 C)
- 2.5 Gigabit Ethernet Port (PoE+)
- Customizable Captive Portal
Technical Details
| Product type | Access Point |
|---|---|
| Mounting options | Wall Mount |
| Wi-Fi Protocol | 6 |
| Radio count | 2x2 |
| Application | Outdoor |
| IP Rating | IP68 |
| Frequency Band | 2.4 - 2.483 GHz / 5.15 - 5.35 GHz / 5.47 - 5.85 GHz |
| Number of network ports | 1 |
| Platform Integration | Nuclias Connect |
| Licence required | No |
| Cloud Managed | No |
| Bluetooth | No |
| Mesh | No |
| Power Requirement | 16.7 W |
| Uplink Ports speed | NA |
| Mounting hardware | Wall plate |
| Compliance certifications | CE, FCC, UL, IP68, EN60601-1-2 |
| Aggregate Data Rate | Up to 574 Mbps for 2.4 GHz and up to 2402 Mbps for 5 GHz |
| Load balancing | No |
| Ambient operating temperature | -30 to 60 C |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DAP-X3060OU)
Technical Details
| Product type | Access Point |
|---|---|
| Mounting options | Wall Mount |
| Wi-Fi Protocol | 6 |
| Radio count | 2x2 |
| Application | Outdoor |
| IP Rating | IP68 |
| Frequency Band | 2.4 - 2.483 GHz / 5.15 - 5.35 GHz / 5.47 - 5.85 GHz |
| Number of network ports | 1 |
| Platform Integration | Nuclias Connect |
| Licence required | No |
| Cloud Managed | No |
| Bluetooth | No |
| Mesh | No |
| Power Requirement | 16.7 W |
| Uplink Ports speed | NA |
| Mounting hardware | Wall plate |
| Compliance certifications | CE, FCC, UL, IP68, EN60601-1-2 |
| Aggregate Data Rate | Up to 574 Mbps for 2.4 GHz and up to 2402 Mbps for 5 GHz |
| Load balancing | No |
| Ambient operating temperature | -30 to 60 C |
| SKU | DAP-X3060OU |
| Barcode # | 790069473586 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty : Limited Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.












