- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Housing Type : Bullet Image Sensor : 1/2.8" Progressive CMOS Max. Video Resolution : 1920x1080 @ 30fps Megapixels : 2 MP Memory Card Slot : Micro SD Night Vision : Yes Night Vision Range : 30m ONVIF Compliant : Yes Vandal-proof : No Video Compression : MJPEG|H.264|H.265 Design : Outdoor|Night Vision|PoE Max Resolution : Full HD Camera Type : Bullet Email Notification : Yes Horizontal Field of View : 106.8 degrees Image Enhancement : 3D Filter|WDR|BLC|AES|AGC|AWB Indoor / Outdoor : Indoor|Outdoor Lens Type : Fixed Lens Focal Length : 2.8mm Power : PoE, Optional Power Supply Optical Zoom : Digital zoom magnifies image area up to 10 times Dimensions (Size) : 188 x 64 x 64 mm Motion Detection : Yes Motorised Pan / Tilt : No
(DCS-4712E)
| Network (RJ-45) | Yes |
| Storage Type | Memory Card |
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Input Voltage | 100 V AC |
| 240 V AC |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Operating Humidity | 90% |
| Colour Supported | Colour |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Field of View | H:106.8°, V: 58°, D: 126° |
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
| Features | Removable IR Cut-off Filter |
| Privacy Masking | |
| Wide Dynamic Range | |
| Built-in Infrared Illuminator | |
| 2D Noise Reduction | |
| 3D Noise Reduction | |
| SD Card Local Storage | |
| Event Detection | |
| Built-in IR LED | |
| Day/Night | |
| Auto Gain Control | |
| Motion Detection | |
| Automatic White Balance | |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 30 m |
| Night Vision Type | Infrared |
| Video Formats | H.265 |
| H.264 | |
| Motion JPEG | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Weight (Approximate) | 500 g |
| Durability | Water Resistant |
| Dust Resistant | |
| Weather Resistant | |
| Moisture Resistant | |
| Form Factor | Bullet |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Product Type | Network Camera |
| Manufacturer Part Number | DCS-4712E |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DCS-4712E |
| Product Name | Vigilance 2 Megapixel H.265 Outdoor Bullet Camera |
| Product Line | Vigilance |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DCS-4712E |
| Barcode # | 790069457012 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.100m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





