- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather, PoE+ 12MP Doorbell with enhanced AI detections, two-way audio, 3" touch display, a secondary package camera, and integrated Access Reader capabilities.
(UVC-G6-Pro-Entry)
| Category | Specification |
|---|---|
| Dimensions & Weight | 220 × 49.3 × 29.6 mm (8.7 × 1.9 × 1.2") Weight: 360 g (12.7 oz) |
| Camera & Video | Resolution: 12MP (Main), 8MP (Optional/Package) Field of View: • 12MP: H: 98°, V: 133.5°, D: 171° • 8MP: H: 70.9°, V: 127.5°, D: 147.4° Max. Frame Rate: 12MP @ 20 FPS, 8MP @ 30 FPS, Package cam @ 5 FPS Sensors: Main 12MP CMOS, Package 8MP CMOS Lens: Fixed focal length IR Night Vision: 5 m (16 ft) Night Mode: Built-in IR LED + IR cut filter Image Settings: Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Audio | Two-way audio |
| Smart Features | Face Recognition: ✓ Smart Detections: People, Vehicles, Animals |
| Mounting & Build | Mounting: Wall mount, Gangbox mount plate (Included); Junction box, 20° wedge mount (Optional) Enclosure: Aluminum Mount materials: Wall mount (Stainless steel), Gangbox plate (SGCC steel), Cover (Polycarbonate) |
| Protection | Weatherproofing: IP55 Tamper Resistance: IK07, LCM IK-04 |
| Performance & Connectivity | Networking: GbE RJ45 port Connectivity: BLE 4.1, NFC Processor: Quad-core Arm® Cortex®-A53 |
| Power | Power Method: PoE+ Voltage: 42–57V DC Max. Power: 18W |
| Buttons | (1) Ring button, (1) Factory-reset, (1) Tamper switch |
| Environmental | Operating Temp: -30 to 50°C (-22 to 122°F) Operating Humidity: 5–90% (non-condensing) |
| Compliance | UniFi Protect: ✓ NDAA Compliant: ✓ Certifications: CE, FCC, IC |
| SKU | UVC-G6-Pro-Entry |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





