- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Designed for use in 1-8 bay NAS environments within home, SOHO, and SMB environments, the 10TB IronWolf 7200 rpm SATA III 3.5" Internal NAS HDD (CMR) from Seagate is built to withstand 24x7 operations, or 8760 hours per year. This 10TB drive has been equipped with a SATA III 6 Gb/s interface, a rotational speed of 7200 rpm, a 3.5" form factor, air drive design, and a 256MB cache, providing users with an ample storage capacity and data transfer speeds of up to 210 MB/s. This IronWolf hard drive also has an MTBF rating of 1 million hours, 600,000 load/unload cycles, 1 in 1015 non-recoverable read errors per bits read, and a workload rate of up to 180TB per year.
(ST10000VN000)
Specifications
| Cache | 256Mb |
| Capacity | 10TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6GB/S |
| Product Family | Ironwolf |
| RPM | 7200 |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 690g |
| Average Operating Power (W) | 7.9W |
| Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 210Mb/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF, hours) | 1,000,000 hours |
| SKU | ST10000VN000 |
| Barcode # | 763649121764 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.030m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





