- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely




(ST16000VN001)
Specifications
| Cache | 256MB |
| Capacity | 16TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA III 6GB/S |
| Product Family | Ironwolf |
| RPM | 7200RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 700g |
| Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 210 |
| Mean Time Between Failures (MTBF, hours) | 1,000,000 |
| SKU | ST16000VN001 |
| Barcode # | 763649124277 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





