$1,074.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
IronWolf Pro, NAS, 3.5" HDD, 16TB, SATA 6Gb/s, 7200RPM, 256MB Cache, 5 Years or 2.5M Hours MTBF Warranty
(ST16000NT001)
Specifications
| Cache | 256Mb |
| Capacity | 16TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Product Family | Ironwolf Pro |
| RPM | 7200 |
| Warranty | 5 years limited |
| Weight | 670g |
| SKU | ST16000NT001 |
| Barcode # | 8719706432290 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 0.6700kg |
| Shipping Width | 0.025m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.100m |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





