WD 6TB Red Pro WD6003FFBX 6003FFBX 3.5" 7200RPM SATA3 NAS Hard Drive is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
SOLUTIONS FOR SMB CUSTOMERS
For up to 16 bay medium to large-scale NAS environments, the WD Red Pro drive is engineered to handle increased business workloads and carries a 5-year limited warranty.
NAS for Big Business
Add value to your business by enabling your employees to quickly and reliably sync their files and back up folders or share work with clients.
NASware 3.0 Technology
Seamless integration, robust data protection and optimal performance for larger NAS systems that demand more.
Built for NAS Compatibility
WD Red Pro hard drives also have NASware technology and are purpose-built to balance performance and reliability in larger NAS and RAID environments.
LARGER NAS BAY SHOCK PROTECTION
A multi-axis shock sensor automatically detects subtle shock events that may occur in larger NAS environments and when combined with dynamic fly height technology, helps to adjust each read-write function to compensate for increased vibrations and protect data.

EASY BACKUP AND UPGRADE
Acronis True Image WD Edition software, available as a free download, can clone drives and backup your operating system, applications, settings and all of your data.

Western Digital WD6003FFBX WD 6TB Red PRO 3.5” 7200RPM SATA3 NAS Hard Drive - 256MB Cache - SATA3 6Gb/s - Compatible with up to 16 bay medium to large-scale NAS environments - 5 Years Warranty
(WD6003FFBX)
Specifications
| Cache | 256 MB |
| Capacity | 6 TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Product Family | WD Red Pro |
| RPM | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 0.72 kg |
| SKU | WD6003FFBX |
| Barcode # | 718037855943 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 5 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.wdc.com/
1800 429 861
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





