- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

(ST16000NE000)
Technical Details
| Model | IronWolf Pro |
|---|---|
| Platform | Internal |
| Classification | Enterprise |
| Capacity | 16.0 TB |
| Rotation Speed (RPM) | 7200 |
| Speed (Max) | 6 Gb/s |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Cache | 256 |
| MTBF (Hours) | 1,200,000 |
| Powered | SATA |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 101.85 x 26.11 x 146.99 |
| Weight (Kg) | 0.670 |
| Warranty | 5 Years |
| SKU | ST16000NE000 |
| Barcode # | 763649124338 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





