- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Seagate ST4000NE001 4TB IronWolf Pro 3.5" SATA3 NAS Hard Drive - Interface: SATA 6Gb/s - 128MB Cache - Spindle Speed: 7200 RPM - Max Sustained Transfer Rate: 214 MB/s - 5 Years Limited Warranty
(ST4000NE001)
Specifications
| Cache | 128Mb |
| Capacity | 4TB |
| Form Factor | 3.5 |
| Interface | SATA 6GB/S |
| Product Family | Ironwolf |
| RPM | 7200rpm |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 690g |
| SKU | ST4000NE001 |
| Barcode # | 763649111314 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 5 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.seagate.com/
1800 147 201
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





