- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
A GPON optical network unit with a 2.5 GbE port that delivers 1.2 Gbps uplink / 2.5 Gbps downlink speeds at distances up to 20 km.
(Wave-Fiber-ONU)
Mechanical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 76.5 x 76.5 x 26.4 mm (3 x 3 x 1") |
| Weight | 78 g (2.8 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mounting | Desktop, Wall |
| Button | (1) Factory Reset |
Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Networking Interface | (1) SC/APC, ITU-G.984 GPON WAN port(1) 1/2.5 GbE RJ45 LAN port |
| Management Interface | Ethernet in-band |
| Power Method | PoE, 0.3A |
| Power Supply | 24V passive PoE 2-pair (pins 4, 5+; 7, 8−) |
| Supported Voltage Range | 20–28V DC |
| Max. Power Consumption | 5W |
| Ambient Operating Temperature | -15 to 45° C (5 to 113° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Certifications | FCC, IC, CE |
PON Specifications
| Category | Downstream | Upstream |
|---|---|---|
| Line Rate | 2.488 Gbps | 1.244 Gbps |
| Optical Interface Bitrate | 2488.32 Mbit/s | 1244.16 Mbit/s |
| Optical Wavelength | TX: 1310 nm | RX: 1490 nm |
| TX Power | 1.5 to 5 dBm | |
| RX Sensitivity | -8 to -28 dBm | |
| Physical Reach | 20 km | |
| Line Code | Scrambled NRZ |
LED Indicators
| LED | State | Description |
|---|---|---|
| PON Status | All OFF | Bootup |
| 1x Red | Signal too low (< -28 dBm) | |
| 1x White | Signal low (≥ -28 dBm) | |
| 2x White | Signal good (≥ -25 dBm) | |
| 3x White | Signal strong (≥ -11 dBm) | |
| 1x Red + 2x White | Signal too strong (≥ -8 dBm) | |
| 3x Red | No signal | |
| Red ↔ Signal Strength Indicator (alternating) | No authority | |
| Ethernet | Steady White | Link up |
| Blinking White | Activity | |
| OFF | Link down | |
| Power | White | ON |
Software
| Category | Details |
|---|---|
| Mode | ONU/ONT Layer 2/3 Ethernet Switch |
| Services | Web server, Telnet, NAT, bridging & routing, firewall, application passthrough |
| Utilities | Dashboard, monitoring, alarms, logs |
| Security | GEM Port Encryption |
| Other Features | Remote reset, remote reboot, firmware upgrade, VLAN support |
| SKU | Wave-Fiber-ONU |
| Barcode # | 810177162094 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
Manufacturer Warranty : 1 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





