- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit
SKU: SRT5KRMXLI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 5kVA/4.5kW double-conversion on-line pure sine wave 3U rackmount UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Add up to 10 external battery packs (SRT192RMBP) for extended runtime
Description
This product is part of the Smart-UPS On-Line range that provides high density, true double-conversion on-line power protection.
This 5000VA/4500W On-line pure sine wave UPS provides scalable runtime while minimizing maintenance.
The 3U rack/tower convertible SRT has an Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring and management.
The UPS has an additional SmartSlot for connectivity and PowerChute Network Shutdown support for graceful unattended shutdown.
It comes with hard wire 3-wire input, 6x IEC 320 C13 and 4x IEC 60320 C19 outlets, and 2x IEC jumper cables.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Its dimensions are 719mm (depth) x 130mm (height) x 432mm (width) and weighs 54.43kg.
Ideal for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications.
It conforms to CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, IRAM, RCM, and VDE.
Designed for IT professionals or network administrators providing wide input voltage window, tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AR3200
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, Colocation, 42U, B...
AR3300
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3300SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3300W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, 1991H x 600W ...
AR3305
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR3305SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
AR3307
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H ...
AR3307SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Shock Packagi...
AR3307W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, White, 2258H ...
AR3100
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3100HACS
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3100SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
Replacement battery
(SRT5KRMXLI)
Specifications - SRT5KRMXLI
Overview
| Presentation | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 Hard Wire 3-wire |
| Input voltage limits | 100...275 V adjustable (half load) |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 4500 W |
| rated power in VA | 5000 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 2 IEC Jumpers 4 IEC 60320 C19 |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 5000 VA |
| Maximum configurable power in W | 4500 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Preinstalled device | Network management card 3 with environmental monitoring |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port Pre-installed network management card 3 |
| Surge energy rate | 480 J |
| Number of rack unit | 3U |
| Number of cables | 2 |
| Colour | Black |
| Height | 130 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 719.4 mm |
| Net weight | 54.43 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Rack-mounted with kit sold separately |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Horizontal |
| Provided equipment | Documentation CD Installation guide Rack mounting hardware Rack mounting brackets Rack mounting support rails Temperature probe Warranty card Web/SNMP management card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC IRAM RCM VDE |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 931 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 192 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC140 |
| Battery charger power | 560 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 32.5 cm |
| Package 1 Width | 62 cm |
| Package 1 Length | 96 cm |
| Package 1 Weight | 69.400 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 80.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 153.800 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SRT5KRMXLI |
| Barcode # | 731304301196 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 65.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






