Don't pay: $519.00
$482.00
SAVE $37.00 (7%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Back-UPS Pro, Back-UPS Pro, 900VA/540W, Tower, 230V, 6x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
SKU: BR900MI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- AVR corrects voltage variations to provide reliable power
- Data line protection ensures complete protection of your equipment from surges
- LCD display provides key UPS status at a glance with load and battery bar graphs
- Audible alarms provide notification of changing utility power and UPS power conditions
Description
This product is part of the Back-UPS Pro range.
This 900VA UPS has 6 total that provide UPS power backup and surge protection.
It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms.
Its runtime at 100 Watts is 42 minutes.
Its dimensions are 19 x 9.1 x 31 cm and 7.1 kg.
The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
×
(BR900MI)
Specifications - BR900MI
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 60320 C13 |
| Maximum input current | 10 A |
| Switching current capacity | 10 A |
| Input voltage limits | 176...294 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 540 W |
| rated power in VA | 900 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 |
| USB Charging Port | None |
| Maximum configurable power in VA | 900 VA |
| Maximum configurable power in W | 540 W |
| Transfer time | 10 ms typical : 12 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 1 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery capacity | 9.4 Ah |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | USB port |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 10% of IEEE surge let-through : zero clamping response time: instantaneous |
| Height | 190 mm |
| Width | 91 mm |
| Depth | 310 mm |
| Net weight | 7.1 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Back-UPS Pro |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | A-Tick C-Tick CE EAC RCM TISI |
| Marking | GS Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Heat dissipation | 16.4 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 12 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC164 |
| Battery charger power | 11 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 14.500 cm |
| Package 1 Width | 25.500 cm |
| Package 1 Length | 43.000 cm |
| Package 1 Weight | 8.072 kg |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 30.000 cm |
| Package 2 Width | 40.000 cm |
| Package 2 Length | 60.000 cm |
| Package 2 Weight | 16.817 kg |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 24 |
| Package 3 Height | 45.000 cm |
| Package 3 Width | 80.000 cm |
| Package 3 Length | 120.000 cm |
| Package 3 Weight | 213.804 kg |
| SCC14 | 10731304346941 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | BR900MI |
| Barcode # | 731304346944 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 8.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






