- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS On-Line, 8kVA/8kW, Rackmount 6U, 230V 3:1 and 1:1, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit
SKU: SRT8KRMXLI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 8kVA/8kW double-conversion on-line pure sine wave 6U rackmount UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Add up to 10 external battery packs (SRT192RMBP2) for extended runtime
Description
This product is part of the Smart-UPS On-Line range that provides high density, true double-conversion on-line power protection.
This 8000VA/8000W On-line pure sine wave UPS provides scalable runtime while minimizing maintenance.
The 6U rack/tower convertible SRT has an Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring and management.
The UPS has an additional SmartSlot for connectivity and PowerChute Network Shutdown support for graceful unattended shutdown.
It comes with hard wire 3-wire/5-wire input, 6x IEC 320 C13, 4x IEC 60320 C19 outlets, and 2x IEC jumper cables.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Its dimensions are 715mm (depth) x 263mm (height) x 432mm (width) and weighs 111.82kg.
Ideal for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications.
It conforms to CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, IRAM, RCM, and VDE.
Designed for IT professionals or network administrators providing wide input voltage window, tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
AR3155
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR3155SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
AR3157
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H ...
AR3157SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Shock Packagi...
AR3200
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, Colocation, 42U, B...
AR3300
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
Replacement battery
Service bypass panels
(SRT8KRMXLI)
Specifications - SRT8KRMXLI
Overview
| Presentation | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 220 V AC 1 phase 230 V AC 1 phase 240 V AC 1 phase 380 V AC 3 phases 400 V AC 3 phases 415 V AC 3 phases |
| Input voltage | 220 V 240 V 380 V 415 V |
| Input voltage limits | 100...275 V adjustable (half load) 173...476 V adjustable (half load) |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) 1 hard wire 5-wire (3P + N + E) |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 8000 W |
| rated power in VA | 8000 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 3 IEC Jumpers 4 IEC 60320 C19 |
| Output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) for 1 zone(s) |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 8000 VA |
| Maximum configurable power in W | 8000 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Preinstalled device | Network management card 3 with environmental monitoring |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port Embedded network management card 3 Available expansion slot |
| Surge energy rate | 480 J |
| Number of rack unit | 6U |
| Colour | Black |
| Height | 263 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 715 mm |
| Net weight | 111.82 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD Installation guide Rack mounting hardware Rack mounting brackets Rack mounting support rails Temperature probe USB cable Warranty card Web/SNMP management card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC IRAM RCM VDE |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 1497 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | +/- 192 V (split battery referenced to neutral) |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC140 |
| Battery charger power | 876 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 46.1 cm |
| Package 1 Width | 60 cm |
| Package 1 Length | 100 cm |
| Package 1 Weight | 130 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 36 UPS|24 Battery |
| SKU | SRT8KRMXLI |
| Barcode # | 731304304296 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 120.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






