- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(5S850AU)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
Technical Information
| Plug/Connector Type | Aust. 10A |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5S850AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5S 850VA UPS |
| Product Series | 5S |
| Brand Name | Eaton |
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 850 VA/510 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.48 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 250 mm |
| Width | 87 mm |
| Depth | 382 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | 5S850AU |
| Barcode # | 743172436412 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 7.3200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.001650000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





