- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 5PX Gen 2 1500VA/1500W 230V Line Interactive 2U Rack/Tower UPS
- Topology: Line-Interactive, Pure Sinewave
- Power Ratings: 1500VA/1500W
- I/O: 1x IEC C14 10A, 8x IEC C13 10
- Nominal Voltage: 230V
- Input Frequency Range: 47~70Hz (50Hz), 56.5~70Hz (60Hz)
- Communication: RS-232 Serial, USB, Communication Card Slot
- Terminals: ROO/RPO, Output
- Form Factor: 2U Rack/Tower
- 5PX1500IRT2UAUG2
- 3 Years Manufacturer Warranty
(5PX1500IRT2UAUG2)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 40 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Network Management | Relay-MS Card |
| Network-M2 Card |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Output Voltage | 208 V AC |
| 230 V AC | |
| 240 V AC | |
| 200 V AC | |
| 220 V AC | |
| Load Capacity | 1.50 kVA/1.50 kW |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 294 V AC |
| 150 V AC - 294 V AC | |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.40 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 438 mm |
| Width | 448 mm |
| Depth | 85.5 mm |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5PX1500IRT2UAUG2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5PX G2 1500VA Rack/Tower UPS |
| Product Series | 5PX G2 |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Application/Usage | Network |
| Router | |
| IT Equipment | |
| Storage Device | |
| Server | |
| Switch | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 (10A) |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 (10A) |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 (10A) |
| SKU | 5PX1500IRT2UAUG2 |
| Barcode # | 743172105875 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 28.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





