- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS Ultra On-Line, 3000VA, Lithium-ion, Rack/Tower 1U, 230V, 3x C13, 2x C19 IEC outlets, Network Card, Extended runtime, W/rail kit
SKU: SRTL3KRM1UINC | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 3kVA/3KW on-line pure sine wave 1U rackmount UPS
- Add up to 5 external battery packs (SRTL50RMBP1U-Li) for extended runtime
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
This 3kVA on-line 1U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions.
The SRTL comes with IEC Inlet, 3x IEC C13 and 2x IEC C19 outlets.
This Smart-UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management.
The UPS comes with PowerChute Serial Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
The UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
The SRTL delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices.
Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
PDU
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP9559
Rack PDU,Basic, 1U, 16A,208&230V, (10)C13 & (2)C19
AP9565
APC NetShelter Basic Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or 3....
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
Racks
AR118SM
APC NetShelter 18U Wallmount Rack Enclosure Cabinet Side Mou...
AR3340
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3355W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, White, 2124H ...
AR3347
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 48U, Black, 22...
AR3305W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, White, 2124H ...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
(SRTL3KRM1UINC)
Specifications - SRTL3KRM1UINC
Overview
| Presentation | Ultra high density on-line power protection with scalable runtime supported by Lithium-Ion batteries. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 230 V |
| Input Connection Type | BS1363A British IEC 60320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Cos phi | 1 |
| Input voltage limits | 160...275 V adjustable (half load) |
| Network frequency | 50/60 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V |
| Rated power in W | 3000 W |
| rated power in VA | 3000 VA |
| Output connection type | 3 IEC 320 C13 2 IEC 320 C19 |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 3000 W |
| Output harmonic distortion | < 2% at 100% linear load and < 5% at 100% non-linear load |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Efficiency | 98 % |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) internal included |
| Control panel | Touch screen LCD user interface |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 0 |
| Preinstalled device | Network management card with environmental monitoring |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port Embedded network management card 3 |
| Surge energy rate | 1600 J |
| Number of rack unit | 1U |
| Cable length | 2.4 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Silver grey |
| Height | 43 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 560 mm |
| Net weight | 15.9 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack/tower convertible with included kit |
| Two post mountable | 1 |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Horizontal Vertical |
| Provided equipment | RJ45 cable USB cable Safety guide Rack mounting brackets Stabilization feet Screws |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS Ultra |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE UKCA UK PSTI |
| Marking | CE Mark UKCA |
| Standards | EN/IEC 62040-1 EN/IEC 61000-4-8 EN/IEC 61000-4-2 level 3 EN/IEC 61000-4-3 level 3 EN/IEC 61000-4-6 level 3 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 55 dB |
| Heat dissipation | 325 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Battery voltage | 50 V |
| Extended runtime | 1 |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery design life | 8…10 year(s) |
| Battery life | 8…10 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC173-LI |
| Battery charger power | 448 W |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 27.8 cm |
| Package 1 Width | 56.4 cm |
| Package 1 Length | 76.4 cm |
| Package 1 Weight | 24.2 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | SRTL3KRM1UINC |
| Barcode # | 731304573562 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 24.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






